Here comes the sun

Chinese characters workshop

Chinese character

Posílám pozdrav na Taiwan

Když už jsem se trochu rozepsal o těch workshopech (a když už se na to někdo ptal), ve středu jsem se zúčastnil workshopu o základech psaní a čtení čínských znaků. Musím říct, že to byla velice zajímavá přednáška, kterou vedla Taiwanka Shu-Mei Li. Její kolegyně z Japonska nás zasvětila, jak vzniklo písmo v Japonsko (upravili si to čínské). Nejzábavnější však byl její zpěvavý přízvuk a energetický projev. Její „zpěv“ vyniknul zejména, když říkala slovíčko „so-far“. A jelikož ho říkala na začátku každé věty, bylo o zábavu postaráno.

Nešlo samozřejmě ani o to se naučit nějakých těch 50 000 znaků, které mandarínská čínština obsahuje, nebo těch 3 000 základních, které jsou potřeba pro běžný život. Šlo spíš o to poznat princip čínských piktografů. Jejich analýza je celkem zábavná, protože jsou založené na podobnosti s tím, co označují. Každopádně učit se toto pořádně zas taková zábava nebude. Myslím, že o čínštině jistě najdete dříve či později nějakou zmínku na tomto místě.

 Jo, a abych nezapomněl, nějaké zajímavé materiály z přednášky jsou k dispozici ve fotogalerii, kde si můžete i udělat nějaké to cvičení nebo se podívat, jak se cvičení dařilo mne.

Jinak zmíním ještě zlehka na co se můžete brzy těšit. Příští týden vyrážím směr Amsterdam a poté se jdu podívat na Premier League. A reporty samozřejmě budou.

Další zajímavé příspěvky:

Komentáře k: "Chinese characters workshop" (1)

  1. avatar
    Anetka říká:

    Kubíčku, už vím, co znamená ten čínský znak v tomto článku… Je to ten nejkrásnější znak, který jen existuje, stydím se, že jsem ho hned nepoznala… Wo ai ni…

Komentuj: "Chinese characters workshop"