Here comes the sun

Marmite soldiers: tradiční britská kuchyně

Tradiční britská kuchyně

Asi není tajemstvím, že se o britské kuchyni a stravě obecně neříká nic pozitivního. Já jsem se rozhodl o tom přesvědčit na vlastní kůži a nevěřit pomluvám. Doufám, že to ve zdraví přežiji a že objevím alespoň jedno vynikající jídlo. Zatím to vypadá, že je to nadlidský úkol, ale snad to dokážu.

Britská „kuchyně“ není zřejmě moc obsáhlá. Příklad: V letáku jedné čínské restaurace byla sekce British Traditional Food, bylo tam 6 těchto jídel, které britskou kuchyni vystihují a zřejmě i celou pojímají:

 • Chicken sandwich with chips
 • Sausages with chips
 • Chicken omelette with chips
 • Bacon omelette with chips
 • Vegetarian omelette with chips
 • Chips.

Obecně lze trochu nadneseně tvrdit, že pokud jste ochutnali britské chips, ochutnali jste půlku všech jídel. Dodal bych, že tu lepší půlku.

Samozřejmě jistá omluva pro Brity je, že zatímco kolonizovali a dobývali svět, prostě na vaření neměli čas a bylo pro ně jednodušší a možná i stravitelnější přijmout za své orientální kuchyně. Zejména indické restaurace, potraviny a fast-foody jsou tu velice rozšířené. Samozřejmě nechybí klasika v podobě pizzy, hamburgerů a FC.

Dost už ale vychvalování britské  kuchyně a přesuňme se k prvnímu zcela tradičnímu britskému jídlu, resp. (ne)pochutině a sic k Marmite a Marmite soldiers.

Marmite soldiers

Nejedná se o nic složitého. Nejprve vysvětlím co jsou ti vojáčci. Soldiers jsou rozkrájený chleba (toast) na proužky (= vojáčky). Marmite je pomazánka v širším slova smyslu (jako třeba marmeláda) a je vyrobena z extraktu droždí (kvasnic), který se bere z odpadu při výrobě piva. Jedná se o velice tuhou, tmavou hmotu, která neskutečně smrdí a ještě intenzivněji (ne)chutná. Chuť je velice intenzivní, je slaná se silnou příměsí jiných pachutí. Ochutnal jsem malinko a celý den jsem se nemohl oné pachuti v ústech zbavit. Reklamní slogan výrobce pro marmite je:

„Love it or hate it.“

Marmite

Marmite

Asi nemusím překládat. Prý když se Marmite jí s chlebem (hodně chleba), potře se jen malinko (pokud možno vůbec) a přidá se máslo nebo burákové máslo nebo marmeláda (hodně), tak to je docela dobré. Věřím. Každopádně já jsem zastáncem té druhé varianty ze sloganu.

Obdobou britské a později jihoafrické marmite je švýcarský cenovis a australský vegamit. Marmite je velice bohatá na vitamin B a lze koupit cca 125 g za 2 libry. Kdo chce přivést? :-)

Další zajímavé příspěvky:

Komentáře k: "Marmite soldiers: tradiční britská kuchyně" (11)

 1. avatar
  tatka+mamka říká:

  vtipné, výstižné, jakube obdivujeme tvůj styl a těšíme se na pokračování !

 2. avatar
  Anetka říká:

  No, abych řekla pravdu, tak tvoje reklama na Marmite Soldiers mě zrovna moc neohromila – po pachuti v ústech, která mě bude celý den provázet, opravdu netoužím :) I když možná lepší takhle „mňamka“, než nějací smažení cvrčci :)

 3. avatar
  BORShop říká:

  Souhlasím s rodiči – vtipné a výstižné. Jen tak dál. Akorát marmite už radši nezmiňuj, zkusil jsem to jednou a připomněl jsi mi ten hnus :)

 4. avatar
  Katy říká:

  Já chci přivést, já chci!!! prosííím:-)) marmite mi chutná ale v česku ho nikde nemůžu sehnat:(

 5. avatar
  karel říká:

  Miluju Marmite, hlavně ten z NZ, ale ten tady nemůžu sehnat,škoda.

 6. avatar

  Tady to mají za docela rozumnou cenu a mají obojí, jak Marmite, tak Vegemite. Mají i kamenný obchod adrží to skladem

 7. avatar
  Filip říká:

  Katy, kdyz hledas ve vybranych prodejnach Tesco, tak se tam Marmite obcas objevi…Mnamka…My mame doma bohate zasoby :) a kazdy znamy co jede do UK vi presne co ma privezt :)

  Jinak clanek vesely, ale to nejpodstatnejsi z britske kuchyne, a to british breakfest (cize toasty s fazolema) tu chybi…I v cr si davame skoro full, akorat smazene rajce a zampion moc nemusim.Ale i poradna slanina jde sehnat…

 8. avatar
  Maruška říká:

  Mě osobně Marmite mooooc chutná. Neumím si bez něj představit snídani. Ale chápu, že ho někdo nemůže ani cítit…je fakt zvláštní :-)

 9. avatar
  Jirka říká:

  Koupil jsem si tuto delikatesu v Testu v Ostravě. Chutná to přesně jak kdyby člověk udělal pomázanku z Maggi.

 10. avatar
  Moony říká:

  Chleba s Marmitem je ta nejlepší snídaně, poslední dobou nesnídám už nic jiného :-D Ale udělal jste zásadní chybu, že jste ho zkusil jen jednou – troufám si říct, že každému na první ochutnání přijde hrozný, vztah si k němu člověk vybuduje až později, takže na opravdové zhodnocení je potřeba mu dát více šancí, než jen jednu ;)
  Můj život s Marmitem:
  1. den, čerstvě zakoupeno: „Fuj, takový hnus, z čeho se to vůbec vyrábí? A jak to může někdo jíst? Asi nejhnusnější věc, co jsem kdy jedla… No ale flaštiška stála stopade, tak ji nemůžu hned vyhodit, zkusím tomu dát ještě šanci a dělat si tak ráno snídaně.“
  konec 1. týdne: „No, vlastně to tak špatné není, když se toho nedá moc, tak to i celkem ujde, ale nic moc.“
  konec 2. týdne: „Vlastně bych si Marmite mohla dát i během dne jako svačinu, však je docela dobrý a zdravý.“
  konec 3. týdne: „Proč jsem si ho zatím dávala na chleba tak málo? Vždyť je výborný i ve větší koncentraci, ta skvělá chuť…“
  konec 4. týdne: „Kde je můj Marmite, můj milááášek?!“
  :-D

 11. avatar
  Martin říká:

  Marmite pomazanku jsem si koupil taky, a je to HNUS! Fuj

Komentuj: "Marmite soldiers: tradiční britská kuchyně"