Here comes the sun

York: historické město, vikingové a katedrála

 York je velice krásné historické město v Anglii. Údajně jedno z nejkrásnějších, co se zachovalosti týče. Je vzdálené asi 70km SZ od Hullu a jezdí zde pravidelná autobusová linka. Zpáteční jízdenka stojí necelých 10 liber a jízda trvá celkem dlouho – 1,5 až 2 hodiny.

Co se velikosti týče, York je vcelku malé město (cca 200 000 obyvatel) a všechny nejzajímavější turistické atrakce jsou pěkně pohromadě v centru města v okruhu jednoho kilometru. Centrum je obehnáno hradbami, na kterých je možné se procházet. Celý hradební okruh měří cca 4 km. Nejzajímavější úsek hradeb je kolem katedrály přes několik zachovalých bran.

York Minster

Katedrála v Yorku, York Minster, je bezesporu to nejzajímavější a nejkrásnější, co můžete navštívit. Oproti liverpoolské katedrále vynikne zejména svojí zdobností (fiály apod.). Zajímavá je její hlavní středová věž, která má tvar krychle. Dovnitř se můžete podívat za poměrně vysoký peníz (student cca 8 liber), prohlídka je včetně krypt. Je také možné si zaplatit jen výstup na věž (pro studenta za lidových 5 liber).

York Minster

York Minster

Historické centrum

Druhou největší zajímavostí je samotné centrum plné zachovalých domů a uliček. Nejznámější uzoučká ulice se jmenuje Shambles a je považována za nejzachovalejší evropskou středověkou ulici.

Shambles street

Shambles street

Clifford’s Tower

Na opačné straně centra než je katedrála stojí honosně na roztomilém kopečku Clifford’s Tower. Je to taková malinká bašta a je možné za pěkné 4 libry pro studenta vylézt na ní a shlednout město z výšky. Jelikož podle mého názoru Clifford’s Tower není o moc vyšší než okolní zástavba, doporučuji spíše vylézt na věž v katedrále, kde je pěkný výhled zaručen.

Další atrakce

Hned vedle Clifford’s Tower jsou tři paláce a v jednom z nich je umístěné York Castle Museum. Pokud máte rádi vikingy, tak je možné navštívit JORVIK Viking centre. Místní muzeum však údajně nestojí za nic. Další muzea v Yorku jsou pak poněkud technická a sic Yorkshire Air Museum a National Railway Museum. Dále je možné se podívat na podzemní dungeon a kousek jižně od centra je vyhlášené závodiště York Racecourse.

Aby toho nebylo málo, je možné si v centru objednat vyhlídkovou plavbu lodí nebo navštívit nedaleký hrad Howard. York každý rok pořádá řadu festivalů. A abych nezapomněl, jeden z nich, pořádáný JORVIK Viking centrem  je JORVIK Viking Festival. A hádáte správně, ten jsem si nenechal ujít, takže v dalším z článků o něm blížeji.

To, co asi nejvíce oceníte a je zajímavější než nějaké psaní jsou fotky. Ty jsou nyní dostupné v galerii, takže se můžete kochat.

Hádanka pro čtenáře: co znamená Jorvik?

Další zajímavé příspěvky:

Komentáře k: "York: historické město, vikingové a katedrála" (7)

 1. avatar
  Anetka říká:

  Kubíku, musím ti vyjádřit opravdu velký obdiv – jsi jak chodící průvodce Yorku! Víš toho o tomto město tolik!Měla bych se vážně stydět, že já – studentka cestovního ruchu – toho zdaleka tolik nevím. Píšeš opravdu moc krásně, jsi šikulka veliký. Jen tak dál a můžeš napsat knížku…

  Ad odpověď na tvoji otázku: Jorvik, pokud se na to podíváme ze strany norštiny, tak znamená něco jako „koňská zátoka“, daleko zajímavější je ale význam, který dostaneme, když se podíváme na staroisladský překlad slova – tedy „divočák“… Tak co – odpovězeno správně? :)

 2. avatar
  admin říká:

  Anetce: zas bych to tak nedramatizoval, jen jsem si pruvodce o Yorku precetl. A psat knizku rozhodne nehodlam… mozna az budu v duchodu a budu mit cas jen na cestovani :-)

  ad Jorvik: takhle odborne jsem to nemyslel, jiste ale mas pravdu… slo mi spis o takovou jednoduchou spojitost patrnou z uz clanku…

 3. avatar
  BORShop říká:

  Jorvik = vikingsky (staronorštinou nebo jak to maj) York?

  Nemůžu najít popisek toho festivalu… píšeš „v dalším z článků o něm blížeji“. Hledám špatně?

  Každopádně York opravdu krásnej, moc pěkný foto

 4. avatar
  Anetka říká:

  No vidíš to, tak jsem to zase nepochopila, že… No jo, holka šikovná :(

 5. avatar
  admin říká:

  Ne, to ja jsem to spatne formuloval ;-)

 6. avatar
  admin říká:

  Spravne. York = Jorvik. Jsi proste moc chytrej, na tebe priste otazky neplati :-)

  Jinak spatne nehledas, clanek jeste neni napsany… ale urcite jednou bude…

 7. avatar
  BORShop říká:

  Aha tak fajn :-) )) Šťastná trefa bych to nazval spíš…

Komentuj: "York: historické město, vikingové a katedrála"